< Communication Summit 2023 - AI Marketing HackerBlog o marketingu a AI. Communication Summit 2023 - AI Marketing Hacker

Communication Summit 2023


Připraví AI komunikační profesionály o práci? Podle řečníků Communication Summitu ne. Já myslím, že jo.

Ve středu jsem měl to privilegium moderovat část konference Communication Summit. Blue events ji dramaturgicky cílí na profíky v komunikaci, v sále seděli především lidé z Public Relations a marketingové komunikace doplnění o C-level profese. Byl mi svěřen blok “Jak být opravdoví” o autentičnosti značek a jejich komunikaci, jehož součástí byla i krátká sekce věnovaná AI.

Honza Patera je mistrem konferenční dramaturgie, což se odrazilo i tady: AI je největším nepřítelem autentičnosti. Pokud zároveň já v ČR a někdo v Peru zadáme podobné prompty, dostaneme prakticky identické výstupy. Pokud já v ČR v Jasperu a někdo v Peru v Google Bard zadáme podobné prompty, dostaneme prakticky identické výstupy. Prozatím.

Jak podle AI bloku, který byl minimálně faktografický a maximálně zábavný, tak podle dalších zmínek v programu i dle odezvy od návštěvníků v sále panoval optimismus. Na otázku “připraví nás všechny, co tu sedíme, AI o práci” znělo jasné ne. Osobně bych si nebyl tak jistý. AI sice jistě nějaké speciální pozice vytvoří, ale o:

  • průměrné a podprůměrné copywritery (viz můj samostatný článek)
  • junior “píáristy”
  • všech vizuálních profesí pracujících primárně na adaptacích formátů, jazyků apod, jako je adaptace globálních kampaní na lokální verze
  • specialisty na levný a nekomplikovaný packaging, signage apod. (můj test AI generátorů log a CI ukázal, že většina nástrojů sice dělá mizerné logotypy, ale velmi slušně je “lepí” na objekty typu vizitka, tričko nebo taška)
  • pracovníky call center
  • a samozřejmě Social Media specialisty všeho druhu

Nechci být jedním z proroků smrti nějaké části naší komunikační profese. Ale nástup AI mi příliš připomíná nástup sociálních médií, kterého jsem se poměrně aktivně účastnil. Tehdy mně, Adamu Javůrkovi, Josefu Šlerkovi, Miloši Čermákovi a dalším neustále novináři kladli 4 otázky:

  • proč Facebook nevydělává a kdy zkrachuje
  • proč (nikoliv zda!) jsou na něm jen děti
  • jaké (nikoliv zda!) představuje bezpečnostní riziko
  • proč by na měl kdokoliv, mj. značky, měly být, když je to jen žumpa plná nesmyslů

Nepřipomíná vám to něco?

Díky moc Blue Events za pozvání a gratuluju Martině Bechyňové k výhře – je to mj. vstup na říjnový Brand Management, podle mě nejlepší marketingovou konferenci u nás. Letos přijede Les Binet a Jenni Romaniuk, čili na BM opět budou dvě světová esa! Těšíme se na ně a na vás!