TEST: AI nástroje pro tvorbu log a Corporate Identity
Test AI nástrojů pro tvorbu log a CI slibujících nahradit brand designéry.
Největšími esy v oblasti vizuálů jsou samozřejmě Midjourney a DALL-E. Za nimi se pohybuje Stable Diffusion, a pak všichni ostatní. Tyhle nástroje ale nemají niche positioning „jsme tu pro tvorbu log“, naopak. Otestoval jsem proto ty, které tvrdí, že jsou tu právě pro tvorbu logotypů.
CI není branding
Pro začátek souhrn toho, co tvoří CI:
- název a claim (tagline) vtělený do typografie
- (nepovinně) symbol
- barevnost
Tady bohužel řada firem končí. Značku ale CI netvoří. Je potřeba daleko víc. V první řadě většině CI chybí:
- tvarosloví
- pohyb
- “brand assets” (např. Ronal McDonald je brand asset McDonalds)
Kompletní branding potom zahrnuje i:
- vizi/misi (DesignStudio mě naučili používat blend těchto dvou)
- tone of voice
A teď už k AI branding službám.
Zadání
Zadání bylo pro všechny nástroje stejné. Navrhnout logotyp pro „AI marketing consultancy a blog“, zahrnout slovo Hacker s velkým H, a používat pro kreativní koncept kl. slova:
- AI
- marketing
- consultancy
- blog
- a claim „Cutting through the hype“
A jdeme na test AI nástrojů pro tvorbu log a CI s příslibem nahradit brand designéry.
Brandmark.io
Brandmark.io jako svůj brand promise uvádí „Create a unique, professional logo for your business“ s podtitulem „Kickstart your brand with business card designs, social media graphics, app icons, letter heads and more“. Služba tvrdí, že jako jediná nabízí možnost úpravy návrhu na míru zdarma. To jednoduše není pravda. I kdyby to mělo být “jediná mezi AI-infused službami” je to jednoznačně lež. To je hodně špatná vizitka pro službu, která se má zabývat brandingem, že… Pojďme na test. Rozebereme si postup trochu víc do detailu, protože je identický u všech ostatních.
Stačí 3 obrazovky a vidíte svoje loga. V prvním zadáváte název a slogan, ve druhém kl. slova. V tomto kroku vám služba navrhuje, že pokud nevíte, co zadat, má pro vás inspiraci: “keyword ideas” jako “robot” “rocket” “planet” “flower” “organic”.

Tenhle krok je podle mě daleko větší problém, než jak to na první pohled vypadá. Pokud to někdo se službou pro branding myslí vážně, musí se prostě na začátku ptát. Z klienta je nutné vyrazit, jestli bude drahý, rychlý nebo bio. Jasně, malé zmrzlinářství nebo krámek na rohu neudělá positioning podle Ansoffa, Portera, Kotlera a Simona Synka “start with why”, ale i grafici na Fiverru se ptají mnohem víc, než se ptá Brandmark.io. Je mi jasné, že úvaha startupu byla “ve 3 krocích musí být vidět výsledky a pak okamžitě směřujme ke konverzi do leadu”, ale tohle je prostě špatně. Každopádně zadal jsem několik kl. slov a přidal jako symbol sekeru (sémantická vazba na jméno Hacker):

Vybírám několik výsledků, které se myslím dají popsat poměrně stručně. Nástroj generuje loga postavená dle zadání primárně na typografii, nebo primárně na symbolu. S krátkými názvy a claimy si po řádově desítkách minut opracovávání poradí podobně dobře nebo podobně špatně, jako drobní dodavatelé na služnách typu Fiverr nebo Upwork. Výstupy jsou na základě jednoho (typu) vstupu identické. Tím chci říct, že dokud nezměníte zadání, které se ale dramaticky změnit nedá, protože vždy jde o název + claim a soubor kl. slov a následně klikání v menu, dostáváte technicky vzato stejné výstupy (např. diagonální text + symbol nad ním). Ty se dají se posuzovat výhradně vkusem. Některé můžeme hodnotit jako strašné:

a některé jako docela fajn:

Služba potom bleskově rozpracuje logotyp do CI. Tahle část službě funguje výborně: stejně jako u “lidských dodavatelů”, v aplikaci působí logotyp úplně jinak, a mnohem lépe, než izolovaně. Logo z prvního kroku po cca 20 minutách úprav a aplikované automaticky na merch:

Nakonec dojde na nejhorší: na placení. Cecny rozepisuji, protože, jak uvidíme, buď Brandmark opisuje od ostatních, nebo ostatní od něj, nebo všichni od všech, každopádně takhle stojí všechny nástroje
- Zapomeňte na nejnižší, 25 USD verzi, ta zahrnuje jen logo v PNG a je z pracovního pohledu sebevražda – kdybyste ho pro svou firmu použili, způsobíte si víc problémů a výhledově i finančních ztrát, než co získáte.
- 1 výstup, tedy CI se zdrojovými soubory, přijde na 65 USD
- “Enterprise” verze za 175 USD nabízí, nevěřil jsem svým očím, nad rámec středního balíčku až 10 návrhů od… týmu lidských designérů.
Závěrem: Brandmark.io rozhodně není AI služba. Je to “kombinátor” předpřipravených elementů. Funguje jako LEGO, a dá se s ním udělat základní CI na škále velmi špatné po “standardně podprůměrné” v kategorii “za hrst dolarů”.
Looka
Looka říká “Design your own beautiful brand” a je na první pohled nerozeznatelná od konkurenční služby Brandmark.io.
Proces tvorby opět začíná zadáním názvu, ve druhém kroku se Looka ptá o fous víc, než konkurenti, na kontext, v dalších se snaží dozvědět víc o vašem vkusu ve stylu a barevné škále. Standard.
Velmi slibně vypadal další krok – výběr logosymbolu. Buď můžete volit z kl. slov, nebo přímo symbol. Vybral jsem pětici symbolů a těšil se, že slibované AI kreativně styly symbolů a to, co reprezentují, zkombinuje do abstraktního symbolu. A přišlo… velké zklamání. Výsledkem byl stejně jako u předchozího nástroje text v různých fontech v kombinaci se zvoleným symbolem a barevností. Manuálně pak lze všechny kombinace obměnit. To není překvapení, že. Různými kombinacemi jsem se dostal k docela líbivým výstupům, které sice nemají moc společného ani s tématem blogu, ani s ničím, co jsem zadal, ale vypadají IMHO esteticky uspokojivě:

Výstupem je potom Brand Kit, který zahrnuje stovky aplikací od stationary přes merchandising po velké objekty, jako je stánek. To je zcela správně a opět mockupy působí o mnoho lépe, než izolovaný logotyp. Výstup je srovnatelný, i když objemově podstatně větší, než Brandmark.io. Cenově je služba také identická, nesmyslné jedno PNG s logem za 20 USD, 65 USD jednorázový CI balík, a k tomu už inteligentnější subscription nacenění za stovku ročně, zahrnující brand balíček s možností pružných updatů.
Otázka ale opět zní: kde je AI?
LogoAI
LogoAI tvrdí, že její výstupy používá 250 000 (!) firem na celém světě. Osobně doufám, že ne, protože výsledek opravdu není dobrý. Ve 3 krocích, identických jako u již zmiňovaných služeb, dospějete do skupiny sice odvážných, ale IMHO disharmonických a celkově mizerných log. Na HP je celá řada ukázek, které ale také nejsou dobré. Celkově prozatím nejhorší nástroj, který bych pro branding doporučil leda svému nepříteli. Cenotvorba stejná, tedy okolo 20, 60 a 100 USD.Logo aplikované do mockupů vypadá opět lépe, než logo samotné. Evidentně, pokud je skutečně za nástroji z AI něco víc než jen příslib, pak se dá konstatovat, že AI je pomocníkem v rozkreslování, ne v návrhu základu.

Logomaster AI
Logomaster slibuje, že s ním uděláte logo(typ) za 5 minut. To je podle mě dost nešťastné: všechny tyhle nástroje vlastně navrhnou logo do 5 sekund, některé na 3 kliky a 1 naťukání názvu, ale alespoň slušné logo odpovídající byť jen velmi benevolentním představám trvá tak půlhodinu. Takže 5 minut je zároveň příliš pomalu a příliš rychle. Logomaster provádí uživatele procesem tvorby trochu jiným způsobem, začíná podle typu brandingu (osobní, business, organizace typu neziskovka apod.).

Pak už je ale zcela standardní, opět se nám objeví nám již známé ikonky (ano, opravdu ty samé, co u Looka) a výsledkem práce s nástrojem prakticky identické výstupy, jako u většiny ostatních nástrojů.
Ceny? Uhádnete sami. Kolem 20, 60 a 100 USD.
Logo.com
Stále to samé. 3 kroky, max. 3 symboly, žádná omáčka kromě stereotypních popisků barevných škál (červená je láska, vášeň, energie…), a jsme u log.
Logo.com mi jako jediný nástroj nabídlo odvážnejší grafické pojetí. Text kopírující různé vektory (oblouk apod.). “Máznutí barvou” jako podklad. Ikonky opět standardní, ale nakonec jsem systémem mix & match dokázal připravit i poměrně divoké kombinace. Tenhle nástroj dokáže nabídnout člověku, který “neumí malovat”, pocit, že se v daném kontextu kreativně vyjadřuje.

A cena? Základní balíček za 0. SVG, PDF, PNG a hlavně EPS za 0. Čili Logo.com vám opravdu umožní vlastnit zdarma balíček s logem, se kterým se dá pracovat. Ano, není nic moc. Ano, není originální. Ano, na trademark to opravdu nebude. Ale pro malý business nebo prvních pár měsíců startupu, proč ne…
Jen mě napadá taková otázka… kde je to AI?
Mimochodem, Logo.com nabízí i generátor firemních názvů. U něj AI ani neslibuje.
Designs.ai
Designs.ai slibuje celé suite (podobnost s Adobe Suite jistě není náhodná) asistentů. Mají být všechny AI-based a nabízí výstupy grafické, a to statické obrázky i video, zvukové, a textové. Nabídka nástrojů je tak pestrá, že tvoří robustní homepage. Některé z nich se prezentují jako pomocníci, kteří vám mají pomoci jít opravdu do hloubky, např. Color Matcher, ale ve skutečnosti jsou to vlastně pojmenované kroky v tvorbě grafiky, pro které jiné služby nemají žádné extra pojmenování. “Font pairer” je prostě krok č. 3, 4 nebo 5 v jiném nástroji, kdy vybíráte pro logo font.

Designs.ai Logomaker má stejný brand promise, identický postup, tj. v několika krocích od zadání jména businessu přes výběr vzorových log a barevnou škálu jsme u první sady návrhů. Ne na 3 kliky, vstupů je více, ale při rychlém rozhodování do minuty. Výsledkem je opravdu fádní, nudný a nekreativní výstup. Za prakticky identickou cenu bych rozhodně sahal po Logo.com nebo jiných nástrojích.
Tailorbrands
Tato služba hned v první záložce nabízí asistenci při založení společnosti (LLM, čili s.r.o.). Zajímavá propozice. Tailorbrands je také o něco komplexnější službou, než standardní “logomakers”. Výstup je k dispozici až po (bezplatné) registraci. Variabilita výstupů je daleko větší, než je standard. Tady opravdu vybíráte mezi různými styly, nejen variací na jeden a ten samý styl. Co mě překvapuje, ani Tailorbrands netvoří logo symboly nějakou kombinací, překryvem, ale prostě připlácne standardní, nijak nezměněnou ikonku nebo tvar k typografii. Vyberete osmistěn nebo symbol sekery, a osmistěn nebo symbol sekery se objeví v logu. Přitom právě AI by mělo excelovat v nekonečnu drobných kombinací, a tím i změn a úprav.
Logopony
U Logopony.com vás ušetřím dalšího nudného popisu procesu tvorby a jen konstatuji: i patnáctiletý freelancer z Bangladéše si ohlídá překryv fontů přes sebe. Logopony ne. Umělá inteligence?!

Logomakerr.io
3 kroky v Logomakerr.io a máte opravdu ošklivé kreativní logo, nebo nemastné neslané průměrně ošklivé logo. Do 3 dnů od pořízení máte možnost editace, za 40 USD je k dispozici “designer fix”. Ceny? Hádáte správně, a to na dolar přesně jako většina konkurence.
Shrnutí testu AI nástrojů pro tvorbu log a CI slibujících nahradit brand designéry
Tohle je hodně dlouhý článek, proto jen v bodech:
- všechny AI nástroje jsou alternativou mimoevropských freelance grafiků, kteří prodávají svoje služby na tržištích jobů typu Fiverr. A jsou o něco dražší, než oni.
- vybíral bych alespoň ty nástroje, které editací umožňují proklikat se k rozumnému výsledku. Čím víc vás nástroj přesvědčuje, že všechno vyřeší on sám, tím bude horší výsledek.
- “AI” v nástrojích je reklamní nálepka, ne realita. Pokud se všechny tyhle nástroje zaklínají AI, pak má Gmail plné právo dát si jako claim “AI-driven email solution” a Office Word “AI-powered text editor”. Kombinace fontů s defaultním ikonkami z fotobanky je asi taková (umělá) inteligence, jako já jsem čínský bůh války.
- čekal jsem, že všechny nástroje dodají nemastnou neslanou kombinaci fontů, barev a ikonek, které budou v kontextu investovancýh 60 USD průměrně špatné a průměrně špatné. Některé výstupy testovaných nástrojů jsou ale opravdu špatné: špatné typograficky, chybovostí typu překryvy textů a grafických elementů tak, že se slévají do sebe apod. Některé také navigují neznalé uživatele do tragické pasti “ušetřím a stáhnu si jen logo v PNG”, které zadělávají na velké problémy.
- I online nástroje ověřily, že clověk daleko lépe hodnotí výstupy v kontextu, tj. loga vždycky vypadají lépe na mockupech.
- vítězem testu jsou Logo.com a Looka.