< Copywriteři skončili, jen se to ještě nedozvěděli - díl 1Blog o marketingu a AI. Copywriteři skončili, jen se to ještě nedozvěděli - díl 1

Copywriteři skončili, jen se to ještě nedozvěděli – díl 1


Souboj copywriteři vs. konverzační AI už začal.

Sháněl jsem nedávno pro jeden projekt copywritery. Dokončili jsme s Petrem Laštovkou positioning, Petr nastínil několik kreativních cest, sepsali jsme několik hlavních hesel jako základ “vize – mise” (ty nahrazuju jedním manifestem značky, o tom jindy), vznikl set klíčových slov a frází. Další práce měla být na copywriterovi, či spíše copywriterech. Rozpracovat hlavní sdělení, vybrat ty správné termíny, uhladit obraty, rozmnožit a vybrousit soubory sdělení pro různé cílovky a kontexty. Rozhodil jsem sítě, nahodil inzerát, a začal se bavit se zástupci cechu, se kterým nemám moco zkušenostmi – s copywritery na volné noze.

Mail mi doslova zaplavily desítky emailů od zájemců. Emaily s podobným mustrem: představení, specializace na typ projektů, odkazy na live weby jako důkazy SEO dovedností, přílohy s delšími články. Způsob práce: z domova. Způsob komunikace: písemné zadání, maximálně jednou týdně krátký video call. Ne agile, ale waterfall: vy zadáte, potom bude několik dní pauza, potom já odevzdávám. Jedna dvě revize, finální odevzdání. Čím papírově lepší a zkušenější copywriter/ka, tím větší soustředění na samotné psaní.

AI vs. živý copywriter

Co nabízí AI “copywriter” ChatGPT 4, Anyword nebo Jasper?

To samé. Textový brief. Čím lepší brief, tím lepší výstup. Tj. čím víc si dá práce a umu zadavatel, tím lepší výsledek sklidí. AI pracuje nejlépe v krocích, s revizemi a inkrementálními zlepšeními. Stejně tak živí copywriteři. Ale u AI krok trvá sekundy, ne dny. Včetně práce s daty. Bleskový, slušný překlad z jednoho jazyka do druhého. Žádné překlepy. Existují AI tooly obecné, ale i specializované na žánry: např. Vondy nabízí styly jako “Comedian GPT”, “Speech Writer” a “Report Writer”, a tím výčet nekončí.

Vondy.com styly psaní

Co to znamená? Konec copywriterů. Nenajal jsem ani jednoho. 4 první blogposty na stránky projektu jako test mě coby zadavatale a test AI coby vykonavatele napsal ChatGPT 3,5, a později je upravila, tj. vylepšila, v 4. Celková strávená doba nad 4 blogposty ve 2 jazycích? Cca 2 hodiny. Tohle všechno totiž AI umí. Co neumí? O tom ve druhém díle, který najdete pod tímto odkazem či v přehledu.

Copywriteři s v4 skončili. Jen to ještě nevědí.