< Copywriteři skončili, jen se to ještě nedozvěděli - díl 2 - AI Marketing HackerBlog o marketingu a AI. Copywriteři skončili, jen se to ještě nedozvěděli - díl 2 - AI Marketing Hacker

Copywriteři skončili, jen se to ještě nedozvěděli – díl 2


Souboj copywriteři vs. ChatGPT už začal.

Tento článek je druhým dílem: první část o souboji copywriteři vs. ChatGPT najdete pod odkazem.

Jak dokazují opakované testy, AI zvládne i akademické texty, s běžným marketingově-komunikačním textem si za pomoci dobrých promptů poradí hravě. V čem je jeho použití potenciální problém? Co konverzační AI neumí?

Osobní setkání

Jistě, Cpt. Obvious. Problém je ovšem v tom, že drtivá většina copywriterů, se kterými jsme jednal, osobní setkání odmítala. Přinejlepším souhlasili s úvodním video callem. Další práce ale měla probíhat systémem písemný brief, podklady na online úložišti, odevzdání výsledku online. Hřejivý lidský kontakt snižuje výkon. Pojďme ve výkonu soupeřit s počítačem, co se může zvrtnout?

Být něčeho kreativní, lidskou tvořivou silou

Sice ji můžete požádat, aby “vymyslela” i téma textu, nebo celého projektu, bude to ale syntéza vědění s výstupem, který zní jako dobrý nápad nebo pravda, ale nemusí to tak být. Jackson Greathouse Fall dostal nápad, aby mu ChatGPT “vymyslel” podnikání se základním kapitálem 100 USD (jeho fantastický příběh můžete sledovat live na Twitteru), ale ten nápad měl pan Fall, ne ChatGPT.

Obsluhu dalších platforem (tedy zatím)

Napsat text a odevzdat jej v dokumentu je jedna věc, jeho cesta live, ať už na sociální média, weby, do backendu chatabotů apod. je potom neříkám zdlouhavá, ale typicky manuální a plná “klikání”, tedy vzdálená představě zábavné, kreativní práce. Online nástroje pracující s API platforem propojení můžou řešit už dnes, ale není to 100% a obecně to skutečně automatizovaně, bez chyb a bez zádrhelů při updatech to dle mé osobní zkušenosti dokáží jen velmi drahé platformy, jako je FalconSocial. Konverzační AI zatím ne. Uvidíme, za jak dlouho tenhle bod smažu.

Pouštět se do rozporuplných, třaskavých témat

“Woke” agenda se umělé inteligence dotýká velmi intenzivně. Stroj vyhodnocující poměr cena-výkon bez starosti o etické otázky samozřejmě musí dojít k závěru, že otrocká práce je vynikající cestou k hotové práci s minimálními výdaji, například. Již roky se proto lidstvo snaží korigovat, chcete-li cenzurovat, obsahy. Mnoho se toho napsalo o tom, že ChatGPT se tématům na hraně vyhýbá, a to dokonce dle různých jazyků nebo regionů. Lidé jako Jordan Peterson tráví hodiny tím, že se snaží cenzuru na této AI odhalit, a další hodiny se nad ní rozčilují.

Unikátní texty

Digitální nástroj z principu nabízí snadno replikovatelný výstup. Jím generované texty na dané téma jsou prakticky identické. Prompty píše většina lidí v angličtině a prakticky stejně. Existuje samozřejmě mraky textů, které stále stejné bez ohledu na autora z principu jsou: produktové popisky určitého typu zboží, texty spojené s turismem, menu restaurací, návody na zapojení pračky… Jejich generování umělou inteligencí znamená, že svět bude zaplaven vlnou textů, z nich se jejich autoři budou radovat, ale budou zoufale neunikátní, replikovatelné, a taky SEO problematické. Zejména pro lidi s nízkou funkční gramotností (v některých koutech světa to může být většina populace) jsou na první pohled texty generované AI prostě fenomenální. Pokud vstup zní:

“udělej pls něco ve stylu krká mě soused páč neumí vynést popelnice potřebuju ceduly”

a výstup je:

Ukázka copywriterského umu ChatGPTv4.

pak je každý uživatel konverzační AI copywriterem s výstupy, jejichž kvalita sice galakticky převyšuje kvalitu vstupu. Výsledkem bude zaplavení světa sice docela dobrými, ale identickými texty.

Jak vidno, konverzační AI leccos neumí. Problém ale je, že řadu jistě ne neumí, ale nechtějí nabízet copywriteři a copwriterky. Dokonce zásadně odmítají nabízet. Ti “juniornější”, nepřekvapivě především ženy, alespoň nabízeli i správu sociálních médií, SEO úpravy přímo v CMS webu nebo obsluhu emailingu. Ale většina psavců vyžadovala skutečně výhradně psaní, a to v klidu, bez vyrušování, tj. bez lidského kontaktu. Práce vždy z domova, ideální výhradně písemnou formou. De facto se sami pasovali do nelidské role izolovaného generátoru textu, řízeného písemnými briefy.

AI bere lidem práci!

Závěr? Ano, bere. Všechny joby postavené na repetitivní, nekreativní činnosti měly být v ohrožení především robotikou. Jak se ukazuje, i povolání „bílých límečků“ jsou v „ohrožení“. Ohrožení ale znamená nutnost vývoje, redefinovaní, změny (jak ostatně říká i často u příležitosti „AI nám bere práci“ citovaná studie McKinsey. Navíc se ukazuje, že největší šanci mají pracovní pozice postavené na takříkajíc opravdovém lidství. Tj. spolupráci ve skupině, vhledu, empatii, kreativitě. Pokud jste strávili poslední léta tím, abyste většinu těchto elementů odstranili ve prospěch výkonu, pak ano – se strojem souboj v efektivitě nevyhrajete.