< Rychlý přehled Google AI nástrojů - AI Marketing HackerBlog o marketingu a AI. Rychlý přehled Google AI nástrojů - AI Marketing Hacker

Rychlý přehled Google AI nástrojů


Google AI nástroje: Bard, konverzační AI, video, vizuály, data & insights, o to vše se Google zajímá

Poté, co ChatGPT a AutoGPT získaly vlnu pozornosti, bylo jasné, že se brzy probudí obři. A opravdu se tak stalo. Microsoft, Amazon, Google. Více o prvních dvou zmíním později, pojďme se podívat na příspěvek Googlu do nabídky AI.

Nedávno spuštěné Google AI nástroje získaly nejen v technologické komunitě značnou pozornost. Google se u mnoha z nich specificky zaměřuje na vývojáře, což ostatní tak explicitně nedělají. Jeho nástroje každopádně ukazují, že Google aktivně využívá umělou inteligenci při tvorbě obsahu, analýze dat, porozumění přirozenému jazyku, práci s vizuály (rozpoznávání, generování…) a generování videí. Ačkoli nabízejí ohromující možnosti, Google si zaslouží kritické hodnocení všeho, co dělá – z „Don’t be evil“ firmy je odporná, prolhaná korporace a je třeba fandit všem, kteří ohrožují její hegemonii, kterou v řadě oblastí má.

Tvorba obsahu s příměsí AI

Google Content Generator, poháněný umělou inteligencí, slibuje zjednodušení procesu tvorby atraktivního (prozatím psaného) obsahu. Tento nástroj pomocí technik zpracování přirozeného jazyka usnadňuje relativně snadnou tvorbu obsahu. V tomhle oboru má startupovou konkurenci, např. AdCreative AI od RAD AI (o kterém jsem nedávno psal) se tak přímo branduje. Obecně zaměřené AutoGPT nástroje také nabízejí generování obsahu s využitím AI. Ať už mají jaký chtějí positioning, obsah generovaný těmito nástroji trpí tím samým: chybí jim jedinečnost a kreativita. A to nejen v porovnání s lidskými copywritery, ale mezi sebou – podobné nebo identické prompty mají na výstupu v angličtině prakticky totéž bez ohledu na nástroj. Podle mě vyhraje ten nástroj, jehož obsah nebude nepůsobit genericky. To je největší výzva pro úspěch u uživatelů-lidí a také pro SEO. Kromě toho z marketingového pohledu existuje obrovské napětí mezi udržením podstaty (a tone-of-voice) značky a možností generovat velkého množství personalizovaného obsahu, kterou tyto nástroje dávají. Sbírám myšlenky na samostatný článek na toto téma.

Data & insighty

Příjmy Googlu pocházejí z reklamy a reklama je dnes založena na datech. Není překvapením, že společnost je v této oblasti velmi aktivní. Její nástroje (Doubleclick, části dříve nazývané Adwords & AdSense atd.) se pyšní pokročilými algoritmy pro analýzu dat a insightů, čímž je staví do přímé konkurence s IBM Watson a Microsoft Azure, ty ale nemají vedle sebe ten obrovský mediální a reklamní ekosystém, jako Google. Všechny nástroje AI pro data podle mého názoru směřují ke stejnému cíli: odstranění drahých, obtížně najímaných a ještě obtížněji pochopitelných odborníků na BI. Osobně jsem si myslel, že jejich nahrazení přijde ve formě dashboardu, ve kterém si profík v určité pozici od ředitele po HR něco nakliká. Nyní se zdá, že přijde ve formě konverzací se strojem.

Reklama

Každopádně, nástroje pro data a poznatky již umožňují různým oddělením podniků odvodit smysluplné závěry z rozsáhlých datasetů. Velká část z nich je poté využívána v reklamě. Využívajíce strojového učení, (nejen) nástroje Googlu dokážou ve vteřině identifikovat vzorce a trendy, které unikají lidské pozornosti, a slibuje, že to zlepšuje účinnost mediálních kampaní v marketingovém ekosystému Googlu. Nicméně, Google pracuje už léta na tom, aby jeho nástroje byly jakýsi magický tunel, na jehož vstupu je pár kliků na přednastavené parametry a na druhém report a faktura. Věřit se Googlu (a stejně tak Metě) nedá ani slovo. DV 360 dokonce tvrdí „Ovládněte své kampaně.“ a pracuje na přesném opaku. Použití LLM, machine learning a AI tohle ještě umocní na desátou. Konkurenční nástroje ukazují, řekl bych, přesvědčivější snahy o transparentnost.

Zpracování přirozeného jazyka a související nástroje

Google se pohybuje v oblasti přirozeného jazyka již dlouhou dobu – Google Voice je starý přes 14 let! Nejsložitější částí práce s přirozeným jazykem je porozumění a analýza sentimentu. Posledně jmenovaná funkce získala obrovskou vlnu zájmu s nástupem sociálních médií. Hlídání zmínek o značce na sociálních médiích a v komentářích se stalo trendem kolem roku 2010. Sentiment vět typu „Za rohem je další McDonald, no to mi ho teda vyndej!“, byl tehdy prakticky nepoznatelný (ostatně se na něm obvykle neshodli ani moji lidští analytici). Umělá inteligence zlepšuje interakci se strojem, a slibuje tenhle problém do budoucna vyřešit. Moc tomu nevěřím. Výzvy spojené s porozuměním slangu, sarkasmu nebo kulturnímu kontextu jsou IMHO příliš velké.

Zadruhé brzy umožní umělé inteligenci převzít zákaznickou podporu optimalizací výkonu chatbotů a virtuálních asistentů. Stručně řečeno: skončí 90 % kapacit call center. Otevřeně řečeno, ChatGPT od OpenAI je v této oblasti dál než Google. Mimochodem, služba Microsoft Language Understanding Intelligence Service (LUIS), která existovala už dlouho, byla zrušena, protože se Microsoft zdá se, že přesunul své zdroje na OpenAI.

Když už mluvíme o konverzaci, pojďme se přesunout k té psané: Google je samozřejmě aktivní v této oblasti (hlasové služby jsou ve skutečnosti vždy převodem textu na hlas a hlasu na text) a jeho nástroj se nazývá Bard.

Google Bard

Google Bard pomáhá zlepšit a vylepšit psaný obsah. Google se po mnoho let zajímá o e-maily uživatelů v Gmailu; nyní je velmi dobrý v navrhování stručnějších a účinnějších frází a poskytování oprav gramatiky a pravopisu. Bard má určitě velkou sadu dat, ze které se učí: Google má výhodu v tom, že do svých e-mailových služeb a „kancelářského balíku“ (Docs) může přidat své AI LLM nástroje. Konkurence, jako je Grammarly a ProWritingAid, které nabízejí podobnou pomoc psaní pomocí AI, musí lovit platící klienty, aby přežily. Přidání funkcí AI do Google Dokumentů je tedy pro Google obrovským krokem. Asistenti již teď umí věci jako automatizované generování citací, inteligentní shrnutí obsahu, vyhledávání zdrojů, a samozřejmě pomáhat uživatelům při psaní. AI doplňky Microsoft Office, s nudnými názvy jako Researcher a Editor, umí prakticky totéž .

Podle mého názoru spadají i schopnosti AI v oblasti programování a kódování do této kategorie, protože „programování“ je v podstatě používání speciálního druhu jazyka. Na ně se Google soustředí ve svém promu – ale většina lákadel typu automatický export z Vertexu do Cloudu, šetří akorát pár kliků.

AI rozšíření prohlížečů (browser extensions)

Toto si ve skutečnosti zaslouží vlastní článek – takže brzy více o rozšířeních pro Chrome!